Hogyan etessünk egy felnőtt korára akár 40 kg-ra is nővő kutyakölyköt az első 8 hétben?

Az előző cikkünkben taglaltuk, hogy egyre gyakrabban előfordul, az anyakutya nem tudja etetni a kölykeit.
Az első néhány hét kulcsfontosságú a kölyökkutya fejlődése szempontjából. Egy 40 kg-os kutyakölyök esetében különösen fontos, hogy megfelelő táplálkozást biztosítsunk az optimális növekedés érdekében. Az alábbiakban részletezzük, hogyan kell mesterségesen etetni a kölyökkutyát az első 8 hétben.
1. Tejpótlóval való etetés (születéstől 4 hetes korig)
Amíg a kölyökkutya nem éri el a 4 hetes kort, tejpótlóval kell etetni, ha az anyja nem szoptatja. A tejpótlót a kölyök életkorának megfelelően kell adagolni:
- 1 hetes korban: Naponta kb. 4-5 alkalommal etesd, egy étkezésnél kb. 30-40 ml tejpótlót adj.
- 2 hetes korban: Napi 4-5 alkalommal, egy étkezésnél kb. 40-50 ml tejpótlót adj.
- 3 hetes korban: Napi 4 alkalommal, egy étkezésnél kb. 50-60 ml tejpótlót adj.
2. Starter táp bevezetése (4 hetes kortól)
Amint a kölyökkutya eléri a 4 hetes kort, elkezdheted bevezetni a kölyökkutya starter tápot.
Fontos, hogy az ételt pépesítve, tejpótlóval vagy vízzel keverve kínáld. Az első időszakban, amikor a kölyökkutya hozzászokik az új táplálékhoz, a napi etetések száma általában 4-5 alkalom. Az adag mennyisége fokozatosan növelhető, ahogy a kölyök hozzászokik a szilárd táplálékhoz.
Napi adagolás 4 hetes kortól 8 hetes korig:
- A napi étkezések száma 4-5 alkalom.
- Az adag mérete az életkor előrehaladtával fokozatosan növelhető.
- Kezdetben kb. 100-150 gramm pépesített tápot adj étkezésenként.
8 hetes kortól:
- Napi 3-4 étkezés javasolt.
- Az adag növelhető, általában 200-400 gramm tápot kapjon naponta, a kölyök súlyától függően.
Az etetési mennyiségeket mindig az adott kölyök egyedi igényeihez igazítsd, és ne feledd, hogy a legjobb, ha konzultálsz állatorvossal, hogy biztosan a legmegfelelőbb étrendet biztosítsd a kölyökkutyád számára.
Miért nem tud szoptatni az anya?

Bár a legtöbb anya sikeresen szoptatja kölykeit, előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor valami miatt nem képes ellátni ezt a feladatot. Az alábbiakban néhány lehetséges okot sorolunk fel:
- Egészségügyi problémák: Az anya betegségei, például mastitis (emlőgyulladás).
- Szülési komplikációk: Ha az anya császármetszéssel szült, vagy más komplikációk léptek fel, ez befolyásolhatja a szoptatási képességét.
Keresztbe forduló vagy túl nagy újszülött, genetika miatti előre tervezett császáros szülés, túl mély altatás vagy az operáció komplikációja, és más fertőzés is megakadályozhatják a szoptatást.
Erre példa egy különleges esetről. A kölykök tervezett császármetszéssel születtek, az anya szervezete gyulladásba került. Fülgyulladás alakult ki, aminek a következtében az anya mindkét dobhártyája sérült. Ez komoly fájdalmat okozott. Szédülés, és hallásvesztés is megnehezítette, hogy az anya a kölykeit ápolja és szoptassa. - Csecsemő- és anyai traumák: Bármilyen szülési trauma, például sérülés, nehezítheti az anya szoptatási képességét.
- Elhagyás vagy elutasítás: Egyes kutyák nem hajlandók szoptatni, akár pszichológiai, akár fiziológiai okok miatt.
- Elégtelen tejtermelés: Az anya nem termel elegendő tejet, így nem tudja kielégíteni a kölykök étkezési igényeit.
- Túl sok kölyök: Ha az anya túl sok kölyköt hoz világra, előfordulhat, hogy nem tud mindenkit megfelelően szoptatni, különösen, ha az összes kölyök igényei meghaladják a tejtermelést.
- Anatómiai problémák: Az anya mellbimbóinak deformációja vagy egyéb fizikai problémák is megnehezíthetik a szoptatást.
- Pszichológiai okok: Egyes kutyák nem hajlandók szoptatni, akár a stressz, akár más pszichológiai tényezők miatt.
Mit tegyünk ilyenkor?
A kölyköket tejpótlóval kell etetni, hogy elegendő tápanyagot kapjanak. Az anyának orvosi kezelésre is szüksége lehet a gyógyuláshoz, hogy később, ha lehetséges, folytathassa a szoptatást.
Ilyen esetekben mesterséges etetésre van szükség.
A mesterséges etetéssel a következő cikkünkben foglalkozunk, amelyben reméljük segítséget tudunk adni a kétségbe esett tenyésztőknek.
Fontos tudnivalók a pár hetes fiatal kölyökkutyák egészségéhez

A kölyökkutyák első néhány hete kritikus időszak, amikor különösen fontos az egészségük védelme. 6 hetes korig a kölyökkutyák még nem kapták meg az összes védőoltást, így fokozott figyelmet igényelnek. Az alábbiakban összefoglaljuk, mire érdemes különösen odafigyelni ebben az időszakban:
1. Fertőző betegségek
A kölyökkutyák még nem teljesen védettek a fertőző betegségekkel szemben. A parvovírus, a szopornyica és a fertőző májgyulladás különösen veszélyes lehet. Ezek a betegségek súlyos tüneteket, például hányást, hasmenést, lázat és letargiát okozhatnak. Fontos, hogy a kölyökkutya elkerülje a más kutyákkal való érintkezést, és csak tiszta, biztonságos környezetben tartózkodjon.
2. Bélférgek
A bélférgek gyakoriak a fiatal kölyökkutyáknál is, ezért nagyon fontos a rendszeres féreghajtás. A bélférgek tünetei lehetnek a hasmenés, hányás, vagy a férgek megjelenése a székletben. A rendszeres féreghajtás segít megelőzni ezeket a problémákat.
3. Hasmenés
A hasmenés gyakori probléma a fiatal kölyökkutyáknál, és különösen figyelni kell rá, mivel a kölyökkutyák még nem teljesen immunisak. A hasmenés táplálkozási hibák vagy fertőzések következménye is lehet. Ha a hasmenés több napig tart, érdemes állatorvoshoz fordulni.
4. Fülgyulladás
A fülgyulladás jelei közé tartozik a fülek vakarása, fejrázás, és kellemetlen szag. Ha észreveszed ezeket a tüneteket, érdemes állatorvoshoz vinni a kölyökkutyát, hogy megállapíthassák az okot és megfelelő kezelést javasoljanak.
Fiatal korban tehát még nagyobb odafigyelés szükséges, hogy kölyökkutyánk egészséges maradjon. Az oltások, a rendszeres állatorvosi ellenőrzések, és a megfelelő gondoskodás elengedhetetlen az egészségük megőrzésében.
Kézjelek - parancsok a kutya képzéséhez
A kutyák viszonya a gazdájukhoz nagyon szoros és érzelemgazdag, ami számos tényezőtől függ, például a gazda és a kutya közötti kapcsolat minőségétől, a neveléstől és a kutya egyéni személyiségétől.
Néhány szempont, hogy miért figyel egy kutya a gazdájára:

- Falkavezérként tekint a gazdára: A kutyák ösztönösen falkában élő állatok, és a gazdájukra mint falkavezérre tekintenek. Ha a gazda következetesen és szeretetteljesen irányítja a kutyát, akkor a kutya hűséges lesz és követi az utasításokat.
- Fókusz és figyelem: Egy jól nevelt és szocializált kutya rendszerint nagy figyelmet fordít a gazdájára, követi a testbeszédét, a hangját és akár a hangulatváltozásait is.
- Érzelmi kötődés: A kutyák erős érzelmi kötődést alakítanak ki gazdáikkal. Ez a kötődés a gazdához való ragaszkodásban, a követésben és a vágyban nyilvánul meg, hogy időt töltsenek együtt.
- Tanulási készség: A kutyák figyelik a gazdájukat, hogy tanuljanak tőlük, és megpróbálnak megfelelni a gazda elvárásainak. Egy kutya annál jobban figyel a gazdájára, minél erősebb a pozitív kapcsolat, és minél következetesebbek az oktatási módszerek. A rendszeres, pozitív megerősítés (jutalmazás, dicséret) segít abban, hogy a kutya jobban figyeljen és együttműködő legyen.
- Bizalom: A kutya figyelme és viselkedése szorosan összefügg azzal, hogy mennyire bízik a gazdájában. Ha a kutya érzi, hogy a gazdája védelmet, biztonságot nyújt, és következetesen kommunikál vele, akkor a kutya szívesen figyel rá és követi az irányítást.
Összességében a kutyák szoros érzelmi kapcsolatban állnak a gazdáikkal, és odafigyelnek rájuk, különösen akkor, ha ez a kapcsolat kölcsönösen pozitív és következetes.
Kutyák oktatásánál a kézjelek használata több szempontból is előnyös:
- Természetes kommunikáció: A kutyák vizuális kommunikációra is támaszkodnak, hiszen egymás között is gesztusokat és testbeszédet használnak. A kézjelek alkalmazása jobban illeszkedik ehhez a természetes viselkedési mintához.
- Tisztább jelzések: Bizonyos helyzetekben a hangutasítások elmosódhatnak (pl. zajos környezetben), míg a kézjelek egyértelműek és vizuálisan könnyen értelmezhetők a kutyák számára.
- Hallássérült vagy idős kutyáknak: Az idősebb vagy hallássérült kutyák nem mindig hallják tisztán a hangutasításokat, de a kézjelek továbbra is világosak és követhetők számukra.
- Fókusz növelése: A kézjelek arra késztetik a kutyát, hogy figyeljen a gazdájára, mivel nem csak a hangra, hanem a vizuális jelzésekre is reagálnia kell.
- Csendes parancsadás: Olyan helyzetekben, ahol nem lehet vagy nem célszerű hangosan beszélni (pl. tréning közben több kutyával), a kézjelek diszkrétebb módon adhatók.
A kézjelek és hangutasítások kombinálása még hatékonyabbá teheti az oktatást, mivel a kutya többféle módon is megérti az adott parancsot.

KÉZJEL:Mellkasunk előtt felfelé (fejünk felé) mutató új. (Fontos a kar helyzete, mert a kutya figyeli a testbeszédet.)
VÉGREHAJTÁS:Felnéz a nevére.

KÉZJEL:Mellkasunk előtt felfelé (fejünk felé) mutató új. (Fontos a kar helyzete, mert a kutya figyeli a testbeszédet.)
VÉGREHAJTÁS:Szemünkbe néz. (Haladó kutyáknál mutatott irányba.)

KÉZJEL:Mellkasunk előtt lefelé fordított ökölbe szorított kéz. (Könnyen rögződik, mert nem tudja van e az ökölben jutalomfalat.)
VÉGREHAJTÁS:Első láb nyújtott, fenék a földön.

KÉZJEL:Hasunk elé tartott felfelé mutató tenyér.
VÉGREHAJTÁS:Négy nyújtott láb.

KÉZJEL:Hasunk elé tartott föld felé mutató tenyér.
VÉGREHAJTÁS:Hasa és a mellső könyök a földön.

KÉZJEL:Kutya felé mutatott tenyér.
VÉGREHAJTÁS:Addig marad úgy amíg vissza nem megyünk hozzá, vagy magunkhoz nem hívjuk.

KÉZJEL:Ugyan az mint a "marad" parancs.
VÉGREHAJTÁS:Például egészségtelen élelemre.

KÉZJEL:Újjal az adott helyre mutatás.
VÉGREHAJTÁS:Ólba, alomhelyre küldés, vagy vissza a kiinduló pontra.

KÉZJEL:Hívogató tenyér.
VÉGREHAJTÁS:Hozzánk jön, kövessen.

KÉZJEL:Leeresztett kezekkel egymás mellé szorított ököllel.
VÉGREHAJTÁS:Elénk ül, és felnéz.

KÉZJEL:(Szigorúan: csak a megértésíg, a tanítás elején) Bal külső combunk megpaskolása. Gyokorlatban behíváskor.
VÉGREHAJTÁS:Mellénk ül és felnéz.

KÉZJEL:Távolba mutatás, legyezés.
VÉGREHAJTÁS:Futkározhatsz (póráz levételkor).

KÉZJEL:Újjal kutyára mutatás.
VÉGREHAJTÁS:Magatartásra vonatkozik. (Rossz, vagy káros cselekvés azonnali abbahagyása.)

KÉZJEL:(Tanítás elején: újjal mutatás.)
VÉGREHAJTÁS:Mutató ujjat (később tárgyat) orral érint.

KÉZJEL:(Tanítás elején: újjal mutatás.)
VÉGREHAJTÁS:Dobogóra felugrik.

KÉZJEL:(Tanítás elején: újjal és kézfejjel mutatás.)
VÉGREHAJTÁS:Átugrik az akadályon.

KÉZJEL:(Tanítás elején: újjal és kézfejjel mutatás.)
VÉGREHAJTÁS:Akadályok között.

KÉZJEL:(Tanítás elején: újjal és kézfejjel mutatás.)
VÉGREHAJTÁS:Láb között szlalomozás.

KÉZJEL:Kutya vállmagasságában kutya felé fordított tenyér szétnyitott ujjakkal.
VÉGREHAJTÁS:Kezünknek üti a mancsát.

KÉZJEL:Kutya elé tartott felfelé fordított tenyér.
VÉGREHAJTÁS:Kezünkbe teszi a mancsát.

KÉZJEL:Integetés.
VÉGREHAJTÁS:Előre felé kalimpál a jobb első lábával.

KÉZJEL:Újjal kör magunk előtt.
VÉGREHAJTÁS:Saját tengeje körül állva pörög. (Kergeti a farkát.)

KÉZJEL:Föld felé fordított tenyérrel körzés.
VÉGREHAJTÁS:Fekve gurul a földön.

KÉZJEL:Földközelben húzott mutatóujj.
VÉGREHAJTÁS:Hason kúszik.

KÉZJEL:Távolodásra intő ujjak.
VÉGREHAJTÁS:Hátrál.

KÉZJEL:(Tanítás elején: újjal mutatás, beterelés.)
VÉGREHAJTÁS:Láb közé bújik hátulról.

KÉZJEL:Pisztolyt formázó kéz.
VÉGREHAJTÁS:Oldalra fekszik.

KÉZJEL:Comb mellett leszorított nyújtott újjakkal meghajlás mutatása.
VÉGREHAJTÁS:Első lábak lent, fenék fent.

KÉZJEL:Ökölbe zárt kéz a kutya orra előtt, csuklóból fel le mozgatva.
VÉGREHAJTÁS:Két hátsó lábán ül függőlegesen.

KÉZJEL:(Tanítás elején: újjal a tárgyra mutatás.)
VÉGREHAJTÁS:Szájba veszi a tárgyat.

KÉZJEL:(Tanítás elején: hívogató tenyér.)
VÉGREHAJTÁS:Hozza a tárgyat.

KÉZJEL:(Tanítás elején: hívogató tenyér.)
VÉGREHAJTÁS:Kezünkbe adja a tárgyat.

KÉZJEL:Föld felé mutató ujj.
VÉGREHAJTÁS:Elereszti a tárgyat, vagy eszközt. (Később: őrző védő munka, harapás.)

KÉZJEL:(Tanítás elején: újjal irányba mutatás.)
VÉGREHAJTÁS:Vödörbe pakolja a tárgyat.
Az itt felsorolt kézjelek egy általános hobbikutya képzésére jellemzőek. Ez nagyban eltérhet a sportkutya képzésénél használt kézjeleknél. Mindenki maga dönti el, hogy a kutyájának milyen kézjeleket tanít, mert a kutya a gazda testbeszédét is figyeli. Az itt felsorolt kézjelek az emberi reakciók hirtelen és önkéntelen mozdulatait veszi alapul.
Kutya alap kiképzési vezényszavak Török nyelven
![]() | ![]() | Kiejtés |
---|---|---|
Parancsok magyarul | Parancsok törökül | |
Okos/ ügyes / Jóó (dicséret) | Aferin | |
Pfúj/ Nem | Hayır | |
Hagyd/ Nem szabad | Yapma | |
Figyelj | Koru | |
Tiéd | Sizin | |
Ülj | Otur | |
Állj | Ayağa | |
Feküdj | Uzan | |
Maradj | Kalmak/ Bekle | |
Hozzám/ Gyere | Bana/ Gel | |
Lábhoz | Yanımda | |
Hozd/ Aport | Getir | |
Akadály/ Ugorj/ Hopp | Bariyer/ Zıpla | |
Előre | İleri | |
Kifelé | Dışarı çık | |
Befelé | İçeri (gir) | |
Keresd/ Szimat | Ara | |
Ereszd/ Engedd el | Bırak | |
Ugass/ Fürkéssz | Havlamak | |
Fogd - Csibész | Bırak onu |
Kérjük, ha hibát találsz az idegen nyelvben, vagy találsz olyan idegen nyelvű parancs szót a fenti felsorolásban, amit szerinted (tapasztalatból) inkább alkalmaznak, akkor jelezd felénk az elérhetőségünkön! Köszönjük! (Elérhetőségünkhöz link)
Kutya alap kiképzési vezényszavak Spanyol nyelven
![]() | ![]() | Kiejtés |
---|---|---|
Parancsok magyarul | Parancsok spanyolul | |
Okos/ ügyes/ Jóó (dicséret) | Bien | |
Pfúj/ Nem | No | |
Hagyd/ Nem szabad | No hacer | |
Figyelj | Cuidar | |
Tiéd | Tuyo | |
Ülj | Sentado | |
Állj | Parado | |
Feküdj | Echado | |
Maradj | Permanecer | |
Hozzám/ Gyere | Venir | |
Lábhoz | Pie | |
Hozd/ Aport | Tráelo | |
Akadály/ Ugorj/ Hopp | Barrera/ Brinco | |
Előre | Adelante | |
Kifelé | Afuera | |
Befelé | Adentro | |
Keresd/ Szimat | Búscalo | |
Ereszd/ Engedd el | Soltare | |
Ugass/ Fürkéssz | Ladrar | |
Fogd - Csibész | Morder |
Kérjük, ha hibát találsz az idegen nyelvben, vagy találsz olyan idegen nyelvű parancs szót a fenti felsorolásban, amit szerinted (tapasztalatból) inkább alkalmaznak, akkor jelezd felénk az elérhetőségünkön! Köszönjük! (Elérhetőségünkhöz link)
Kutya alap kiképzési vezényszavak Finn nyelven
![]() | ![]() | Kiejtés |
---|---|---|
Parancsok magyarul | Parancsok finnül | |
Okos/ ügyes/ Jóó (dicséret) | Hyv | |
Pfúj/ Nem | Ei | |
Hagyd/ Nem szabad | Ei noin | |
Figyelj | Vahdi | |
Tiéd | Teidän | |
Ülj | Istu | |
Állj | Seiso | |
Feküdj | Alas | |
Maradj | Pysy | |
Hozzám/ Gyere | Tule | |
Lábhoz | Jalka | |
Hozd/ Aport | Tuokaa | |
Akadály/ Ugorj/ Hopp | Este/ Hypätä | |
Előre | Eteenpäin | |
Kifelé | Ulos | |
Befelé | Mennään | |
Keresd/ Szimat | Etsi | |
Ereszd/ Engedd el | päästämään | |
Ugass/ Fürkéssz | Hauku | |
Fogd - Csibész | Pure |
Kérjük, ha hibát találsz az idegen nyelvben, vagy találsz olyan idegen nyelvű parancs szót a fenti felsorolásban, amit szerinted (tapasztalatból) inkább alkalmaznak, akkor jelezd felénk az elérhetőségünkön! Köszönjük! (Elérhetőségünkhöz link)
Kutya alap kiképzési vezényszavak Lengyel nyelven
![]() | ![]() | Kiejtés |
---|---|---|
Parancsok magyarul | Parancsok lengyelül | |
Okos/ ügyes/ Jóó (dicséret) | Sprytny | |
Pfúj/ Nem | Nie | |
Hagyd/ Nem szabad | Zostaw/ To niedozwolone | |
Figyelj | Uwaga/ Pilnuj | |
Tiéd | Twój | |
Ülj | Siad | |
Állj | Podstawka | |
Feküdj | Lec | |
Maradj | Zostać | |
Hozzám/ Gyere | chodź | |
Lábhoz | Noga | |
Hozd/ Aport | Aportować | |
Akadály/ Ugorj/ Hopp | Bariera/ Skakać | |
Előre | Naprzod | |
Kifelé | Wjść | |
Befelé | Wchodzić | |
Keresd/ Szimat | Szukaj | |
Ereszd/ Engedd el | Schodzić | |
Ugass/ Fürkéssz | Szczeka | |
Fogd - Csibész | Złapać |
Kérjük, ha hibát találsz az idegen nyelvben, vagy találsz olyan idegen nyelvű parancs szót a fenti felsorolásban, amit szerinted (tapasztalatból) inkább alkalmaznak, akkor jelezd felénk az elérhetőségünkön! Köszönjük! (Elérhetőségünkhöz link)
Kutya alap kiképzési vezényszavak Holland nyelven
![]() | ![]() | Kiejtés |
---|---|---|
Parancsok magyarul | Parancsok hollandul | |
Okos/ ügyes/ Jóó (dicséret) | Braaf/ Goedzo | |
Pfúj/ Nem | Foei | |
Hagyd/ Nem szabad | Nee/ Laten | |
Figyelj | Bewaken | |
Tiéd | Van jou | |
Ülj | Zit | |
Állj | Staan | |
Feküdj | Liggen | |
Maradj | Blijf | |
Hozzám/ Gyere | Hier | |
Lábhoz | Voet | |
Hozd / Aport | Breng | |
Akadály/ Ugorj/ Hopp | Barrière/ Spring | |
Előre | Voruit | |
Kifelé | Uit | |
Befelé | Binnen | |
Keresd/ Szimat | Zoek | |
Ereszd/ Engedd el | Laten | |
Ugass/ Fürkéssz | Blaffen/ Bast/ Luid | |
Fogd - Csibész | Bijt |
Kérjük, ha hibát találsz az idegen nyelvben, vagy találsz olyan idegen nyelvű parancs szót a fenti felsorolásban, amit szerinted (tapasztalatból) inkább alkalmaznak, akkor jelezd felénk az elérhetőségünkön! Köszönjük! (Elérhetőségünkhöz link)
Kutya alap kiképzési vezényszavak Cseh nyelven
![]() | ![]() |
---|---|
Parancsok magyarul | Parancsok csehül |
Okos/ ügyes/ Jóó (dicséret) | Hodny |
Pfúj/ Nem | Fuj (pfui) |
Hagyd/ Nem szabad | Nechat |
Figyelj | Pozor |
Tiéd | Vem si / Vaše |
Ülj | Sedni |
Állj | Stuj |
Feküdj | Lehni |
Maradj | Zustan |
Hozzám/ Gyere | Ke mne |
Lábhoz | K noze |
Hozd / Aport | Přines to / Aport |
Akadály/ Ugorj/ Hopp | bariéra/ Skok |
Előre | Vpred |
Kifelé | Jít ven |
Befelé | Jdi dovnitř |
Keresd/ Szimat | Najít/ Čuchni |
Ereszd/ Engedd el/ Hagyd | Pust/ Nechat jít/ Nech ho |
Ugass/ Fürkéssz | Kůra |
Fogd - Csibész | Drz (dursh) |
Kérjük, ha hibát találsz az idegen nyelvben, vagy találsz olyan idegen nyelvű parancs szót a fenti felsorolásban, amit szerinted (tapasztalatból) inkább alkalmaznak, akkor jelezd felénk az elérhetőségünkön! Ha tudsz audió formátumot a fordításhoz, szívesen közzétesszük! Köszönjük! (Elérhetőségünkhöz link)